VarovnáníX

Používáte zastaralý a nebezpečný prohlížeč Internet Explorer, který neumí správně zobrazit tuto stránku. Doporučujeme vám, nainstalovat si moderní prohlížeč Mozilla Firefox.

Představ si, že tvůj počítač pomůže najít lék na nemoc, kterou by za 20 let mohl mít tvůj syn

logo projektu kategorie

Wieferich@home - Aktivní

http://www.elmath.org/
Fórum Tým CNT Připojit Stav projektu Aplikace
Fórum projektu Účet Účastníci Nejlepší počítače Týmy
Tento český projekt vznikl na počátku roku 2008 na Západomoravské vysoké škole v Třebíči a Vysokém učení technickém v Brně. I když není zařazen do systému BOINC, jeho význam je pro DC u nás obrovský. Jedná se totiž o první praktické využití DC u nás a zapojení našich občanů poprvé přímo do českého projektu. Jeho úkolem je najít třetí tzv. Wieferichovo prvočíslo, která mají řadu pozoruhodných vlastností a poprvé byla zkoumána německým matematikem Arthurem J. A. Wieferichem (1884-1954) v souvislosti se slavnou Fermatovou větou.
Přestože ta je dnes již dokázána, ukazuje se, že význam Wieferichových prvočísel je mnohem větší, mimo jiné jsou využívány aplikace v asymetrických kryptografických systémech. Přitom známa jsou dosud pouhá dvě Wieferichova prvočísla: 1093 (objevil W. Meissner v roce 1913) a 3511 (N. G. W. H. Beeger v roce 1922). Není ani známo, zda Wieferichových čísel je nutně konečně mnoho. Dostupná literatura uvádí, že zhruba do řádu 10 na 15 (biliarda) neexistuje další Wieferichovo prvočíslo kromě zmíněných dvou; horní hranice se pochopitelně s nasazením výpočetní techniky bude dále posouvat, což je i úkolem projektu Wieferich@home.
Stav projektux
Stav projektux
Články na webu CNT
Grafy